ארגון הסגל האקדמי בטכניון

אירועי עבר

אירוע: אירוח קסום במשכנות שאננים
תאריך: 14 בספטמבר - 18 באוקטובר, 1914

אירוע: תזמורת הבוסתנאים
תאריך: 25 בנובמבר, 2009
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

אוסף חברים שאהבתם המשותפת למוזיקה בכלל ולאקורדיון בפרט,הולידה את תזמורת הבוסתנאים. זהו הרכב מיוחד במינו של כ 30 אקורדיונים וכלי נשיפה, הרפרטואר שלו כולל מוזיקה ישראלית מוזיקה קלאסית קלה ומוזיקת עולם. הקטעים המוזיקליים מעובדים ומתוזמרים בעיבוד מודרני על ידי המנהל המוזיקלי של התזמורת ומנצחה הקבוע אורי חודורוב.

אירוע: ד"ר גדי טאוב, מסולידריות לרב-תרבותיות: משבר הציונות בזמננו
תאריך: 6 בינואר, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

ד"ר טאוב, עיתונאי וסופר ישראלי, הוא בעל תואר ד"ר להיסטוריה של ארצות הברית ומלמד בבית הספר למדיניות ציבורית ובחוג לתקשורת באוניברסיטה העברית. הוא נמנה עם המבקרים הבולטים של הפוסטמודרניזם בישראל.
ד"ר טאוב הוא משתתף קבוע בתוכנית "מועצת החכמים" בערוץ 10 בטלוויזיה ומחבר הרומן רב המכר "אלנבי". הרצאתו תנסה להסביר את משבר הערכים הפוקד את החברה הישראלית כמשבר של האתוס הציוני.

אירוע: פרופ' דוד פסיג, קצב קצב תרדוף
תאריך: 20 בינואר, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

פרופ' דוד פסיג, חוקר עתידים המתמחה בחיזוי טכנולוגי, חברתי וחינוכי, עומד בראש המגמה לטכנולוגיות תקשורת וראש המעבדה למציאות מדומה באוניברסיטת בר אילן.
הרצאתו תדון בקצב השינויים הטכנולוגיים והשפעתם על מדעים עתידיים.
ספרו האחרון "צופן העתיד" בהוצאת ידיעות אחרונות העוסק בעתידה של מדינת ישראל כיכב 25 שבועות ברשימות רבי המכר והוכתר ספר זהב בקטגורית ספרי העיון של 2009.

אירוע: סניה הכנר הבינלאומי "התחדשות" בין קלאסי לצועני, מוסיקת עולם וגרוב אלקטרוני בליווי 5 נגנים ובהשתתפות אמיל קרויטור- אמן אקורדיון
תאריך: 10 במרץ, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

סניה קרויטור הוא אחד האקרובטים המלהיבים בנגינת כינור עממי אתני. בן 39, יליד מולדובה, מתמחה במוסיקת עולם - מבלקנית דרך צוענית, טורקית גם אירית. סניה מגוון מקטע לקטע, מסובב גלובוס, חוצה גבולות תרבותיים, משנה אווירה, משלב טכניקה ותחכום עם סערת רגשות.
מצד אחד מסורת, קלאסיקה ואתניות. מצד אחר – התחדשות. המעבר ממוסיקה אירית תוססת למעין קינה שבה מקננת נשמה יהודית.

אירוע: דב אלבוים, לזכור כדי שנוכל לשכוח: מה מסתתר מאחורי ההגדה של פסח?
תאריך: 24 במרץ, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

דב אלבוים הוא סופר, מרצה למחשבה יהודית ואיש טלוויזיה.
ליל הסדר הוא אחד הטקסים החשובים ביותר בעם היהודי לדורותיו, אבל מה משמעותו ומשמעות הטקסטים האלימים והנקמניים המצויים בנוסח ההגדה של פסח?
בהרצאתו יציע דב אלבוים קריאה חדשה של ליל הסדר והטקסטים המכוננים של ההגדה של פסח.

אירוע: גילית איבגי, גאון או שיגעון: ביקור וירטואלי במוזיאון דאלי
תאריך: 7 באפריל, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

גילית איבגי היא מרצה עצמאית לאמנות, מדריכת סיורי אמנות באירופה, ומתמחה בנושא מוזיאונים לאומיים.
מוזיאון התיאטרון סלבדור דאלי בפיגרס שבספרד מעורר סוגיות אחדות המעסיקות חוקרי אמנות ותרבות: שאלת הקשר בין שיגעון לבין יצירתיות שופעת; שאלת המוזיאונים הפרטיים ביחס למוזיאונים לאומיים; הצטיירותו של הזרם הסוריאליסטי בפרספקטיבה היסטורית; ומקומו של מוזיאון זה בעולם התיירות והכלכלה העכשווי.
נושאים אלה יעלו בהרצאה לצד ניסיון לפענח את חידתיות יצירתו של דאלי.

אירוע: פרופ' משה ארנס, דגלים מעל הגטו: סיפורו של מרד גטו וארשה
תאריך: 14 באפריל, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

פרופ' משה ארנס, פוליטיקאי, דיפלומט ומהנדס מטוסים ישראלי יליד ליטא, כיהן בתפקידים ממלכתיים רבים בממשלות הליכוד. בכלל זה היה שר הביטחון, שר החוץ, חבר כנסת ושר ללא תיק וכן כיהן כשגריר ישראל בארצות הברית. ספרו מספר את סיפור מרד גטו וארשה. זהו סיפור של תעוזה, אומץ והקרבה של צעירים מתנועות הנוער היהודי בגטו שתפסו את ההנהגה של הקהילה היהודית בפולין לאחר הנטישה של מנהיגיה.

אירוע: ד"ר דוד גרייבס, מי מחקה את מי ?
תאריך: 2 ביוני, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

ד"ר גרייבס מרצה בכיר בפילוסופיה ואמנות במכללה האקדמית ת"א-יפו ומרצה באוניברסיטת ת"א בתיאוריה פילוסופית חדשה על היפה. אפשר להחיל על אמנות ותחומים אחרים, כגון משחקים, בני אדם, נופים וטבע. אחת ההשלכות של התיאוריה זו היא שאלה לגבי המקור של היפה, אנחנו או הטבע.

אירוע: פרופ' מולי להד, המציאות הפנטסטית
תאריך: 23 ביוני, 2010
מיקום: אולם צ'רצ'יל בטכניון, 20:00 - 22:30

פרופ מולי להד, פסיכולוג רפואי בכיר בחוג לפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל חי. בעל שני תארי דוקטוראט ,בפסיכולוגיה ובמדעי האדם והחיים . חתן שלושה פרסים יוקרתיים בתחום : פרס הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, פרס אדלר של ביה"ס לעבודה סוציאלית בתל אביב, ופרס ספיר.
"המציאות הפנטסטית" היא הקשר בין היכולת האינסופית של הדמיון היצירתי לברוא תמונת עולם רצויה או נדרשת לבין הפעילות לפתרון בעיות במציאות במרחב המשותף של הטיפול ככח מחלים ומסייע.

אירוע: חוגי ספורט 2010-2011
תאריך: 17 באוקטובר, 2010 - 30 ביוני, 2011

במהלך השנה האקדמית מתקיימים בטכניון מגוון חוגי ספורט, חלק ללא תשלום וחלקם בתשלום.

אירוע: "מיסה קריאולה" - מסע אל המוסיקה של אמריקה הלטינית
תאריך: 17 בנובמבר, 2010
מיקום: התכנסות בשעה 20:00 באולם צ'רצ'יל

'מיסה קריאולה' חוברה ע"י המלחין הארגנטינאי אריאל רמירז וזכתה לפופולריות בכל רחבי העולם. היצירה כתובה למקהלה, לסולן ולכלי נגינה אותנטיים. בנוסף ל'מיסה קריאולה' יבצעו האמנים יצירות נוספות ושירים מקוריים מדרום אמריקה.
משתתפים: המקהלה הקאמרית תל אביב והאנסמבל לפולקלור לטינו-אמריקאי בניהולו המוזיקלי של נתן פורמנסקי, וכן ישתתפו יותם כהן - טנור אלכסנדר וולך- בפסנתר. על כל אלה ינצח מיכאל שני.

אירוע: פרופ' קלוגר, "אבל אמרתי לך מיליון פעם": להגיד עוד פעם או להקשיב הפעם?
תאריך: 15 בדצמבר, 2010

פרופ' אברהם-נתן (אבי) קלוגר הוא מומחה בהתנהגות ארגונית בבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים.
כשחושבים על הלוגיקה של "אבל אמרתי לך אלף פעם", אנו מזהים בה הן הודאה של הדובר בכישלון להשפיע על האחר והן עקשנות המובילה אותו לנסות עוד פעם את דרכו הכושלת. מהי החלופה? הפחד הוא שהקשבה אמיתית עלולה לגרום לשינוי עמוק לא רק אצל הדובר אלא גם אצל המאזין? במפגש זה יידונו עדויות בדבר השפעותיה הברוכות של הקשבה ותתורגל הקשבה למשך מספר דקות.

אירוע: מתמטיקה על כוס קפה - מרצה: פרופ' נצה מובשוביץ-הדר
תאריך: 20 בדצמבר, 2010 - 23 במאי, 2011
מיקום: המחלקה להוראת המדעים

מטרת הסדרה היא לחשוף את הציבור (מגיל 12 עד - - 120) ליופייה של המתמטיקה ולהישגיה המגוונים, על ידי הגשתה כחלק מופלא של התרבות האנושית, בפשטות ובבהירות. ההכנסות הן קודש לקרן הפרסים על שם ברכה ושמואל אביטל ז"ל המעניקה מדי שנה פרסים על הצטיינות בהוראת המתמטיקה.

אירוע: פרופ' בן צבי, "אובמה וישראל: קיצם של היחסים המיוחדים?"
תאריך: 29 בדצמבר, 2010

פרופ' אברהם בן-צבי, פרופסור במחלקה ליחסים בינלאומיים בבית-הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, הינו מבכירי החוקרים הישראליים בתחום עיצוב מדיניות החוץ האמריקנית בכלל ובתחום יחסי ארה”ב - ישראל בפרט. בעבר הרצה במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית ובחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל-אביב. בשנת 1994 זכה פרופ' בן-צבי בפרס לנדאו על ספרו "ארה”ב וישראל: גבולות היחסים המיוחדים", שיצא לאור בהוצאת הספרים של אוניברסיטת קולומביה בניו-יורק

אירוע: ד"ר זיו, "כשזאוס פגש את הרה..." מבנה האולימפוס וסיפורי אהבה במיתולוגיה היוונית
תאריך: 12 בינואר, 2011

ד"ר זיו, סופר ומרצה בכיר לתולדות האמנות, המיתולוגיה היוונית והנצרות באמנות. הוא מחבר הספרים
"מיתולוגיה עכשיו" - לקסיקון למונחים, שמות, מקומות וביטויים הלקוחים מהמיתולוגיה היוונית והרומית,
"משחקי האלים" - המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה בראי האמנות.

אירוע: ד"ר שרביט, "המהגרים בצרפת: בין השתלבות להיבדלות"
תאריך: 26 בינואר, 2011

ד"ר דניס שרביט, מרצה בכיר במחלקה לסוציולוגיה, למדע המדינה ולתקשורת באוניברסיטה הפתוחה.
צרפת תמיד ראתה את עצמה כמדינה קולטת הגירה שיצרה מודל מוצלח של קליטה וטמיעה. בשעריה עברו ונקלטו איטלקים, ספרדים, פולנים, רוסים ויהודים שהפכו עם הזמן לצרפתים לכל דבר. בחמישים השנים האחרונות נוספו גלי מהגרים חדשים שבאו ממושבותיה של צרפת לשעבר(מצפון אפריקה ומאפריקה השחורה), ונראה כי תהליך ההשתלבות המסורתי נתקע ונבלם. בהרצאה ייבחנו התיאוריות המנסות להסביר את התופעה: האם זהו המשבר הכלכלי, האופנה הרב-תרבותית או התרבות הערבית והאפריקנית? ויידונו גם השלכותיה הפוליטיות של התופעה.

אירוע: רוני סומך, חצי כיכר לחם ופרח - חדר הלידה של השיר
תאריך: 2 במרץ, 2011

המשורר, רוני סומק, מספר על המעבר ממגרש הכדורסל למגרש השירה, על המשורר ההופך לצייד האורב לרגע שבו "נלכד" השיר ועל התחושה שבישראל דומה המשורר לזה היושב ליד הפסנתר במסבאות שבמערבונים ומבקש מהקהל "אל תירו בי אני רק הפסנתרן".
בשיחה תשולב הקרנת וידאו ארט שנעשה על-ידי שחר בן בעקבות תערוכה משותפת במוזיאון ישראל, שבה בחנו בני אפרת ורוני סומק את הרווח שבין אמנות לשירה.

אירוע: פרופ' חנוך רון, על הרגשי-אנושי במוסיקה הדתית הגדולה של מוצרט
תאריך: 16 במרץ, 2011

פרופ' חנוך רון, מבקר המוסיקה של "ידיעות אחרונות", ירצה על השימוש של מוצרט ב"תבנית העומק" של החזרה המוסיקלית המשמשת אותו להדגשת הריגוש ביצירותיו הקוליות הדתיות: "המיסה", "הרקוויאם", "שיר קבורה" ו"אווה וורום".
ההרצאה תלווה בהדגמות מיצירותיו של מוצרט, יושמעו ויוקרנו על גבי מסך.

אירוע: פרופ' שביט, "האל המדעי"
תאריך: 30 במרץ, 2011

פרופ' יעקב שביט, ראש החוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב, ירצה על הופעת הז'אנר של המדע הפופולארי בספרות העברית במזרח אירופה במחצית השנייה של המאה ה-19. ההרצאה תתמקד באופן שבו ניסתה הספרות להסביר לקהל הקוראים את התורות המדעיות החדשות, כמו "אנרגיה" ו"שימור האנרגיה", ולהתאים אותן לתפיסת העולם האמונית. במוקד הניסיון הזה תואר הבורא לא כ"שען" אלא כ"מדען", שקבע וכונן את חוקי הפיזיקה והכימיה.

אירוע: מפגש אמן: עדי נס על הסעודה האחרונה ונזיד העדשים
תאריך: 13 באפריל, 2011

עדי נס הוא צלם ישראלי מוביל, בוגר האקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל", הזוכה בשנים האחרונות להצלחה רבה בארץ ובעולם. תצלומיו המבוימים הם פרי הפקה מורכבת, ועוסקים בזהות הגברית ובזהות הישראלית. סדרת התצלומים האחרונה שלו "סיפורי התנ"ך" היא המשך לסדרות קודמות - האסירים, הנערים והחיילים. בהרצאתו יספר נס, בליווי שקופיות והסרט הקצר "מאחורי הקלעים", על דרך עבודתו המיוחדת, על תצלומיו השונים, ביניהם "הסעודה האחרונה", ועל מקורות ההשראה שלו ביניהם המיתולוגיה היוונית, המיתולוגיה הנוצרית וסיפורי התנ"ך כמו גם תולדות האמנות ותולדות הצילום.

אירוע: "שעונים" ביום רביעי 4.5.2011 באודיטוריום מוסד נאמן שעה 21:00
תאריך: 4 במאי, 2011

חברי ארגון הסגל האקדמי שלום
בשבוע בו מתקיימים עצרות יום הזכרון לשואה ולגבורה
אנו מביאים לכם את ההצגה "שעונים"
ומזמינים אתכם, חברי ארגון הסגל, הגמלאים ובנות/בני הזוג
להצגה ביום רביעי הקרוב, 4.5.2011 באודיטוריום מוסד נאמן שעה 21:00
ההתכנסות ב 20:30 - שתיה חמה ועוגיות.
המופע אינו כרוך בתשלום
אשמח לראותכם
פרופ' אלון איתי, יו"ר ארגון הסגל האקדמי

אירוע: ד"ר שיפטן "אתגרי הבטחון הלאומי של ישראל"
תאריך: 11 במאי, 2011

ד"ר דן שיפטן, ראש מרכז חקר הבטחון הלאומי אוניברסיטת חיפה.
הנושא ייקבע בהתאם לאקטואליה בסמוך.

אירוע: הרצאת אורח
תאריך: 12 ביוני, 2011
מיקום: חדר 861 בפקולטה להנדסת חשמל

המרצה: Prof Joachim Hagenauer
שם ההרצאה: " Three German Professors in Communications Engineering during the Nazi Regime"

אירוע: מופע הפתיחה: תזמורת סימפונט רעננה "בקצב הוואלס"
תאריך: 9 בנובמבר, 2011

בתוכנית: דוד זבה, מנצח ומנחה הקונצרט, זמרת אופרה ורקדנים סלוניים מקצועיים יבצעו ממבחר הוואלסים והמחולות הגדולים של כל הזמנים, בכללם יצירות מאת שטראוס, קרייזלר, אופנבך, ברהמס ועוד. בין היצירות - העטלף, הדנובה הכחולה, ואלס הפרחים, ואלס קולות האביב ועוד...

אירוע: פרופ' גבריאלה שלו, כשגרירת ישראל באו"ם בשנים 2008 - 2010
תאריך: 30 בנובמבר, 2011

פרופ׳ גבריאלה שלו, פרופסור (אמריטוס) למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ונשיאת המועצה האקדמית העליונה בקריה האקדמית אונו.

אירוע: יסכה הרני, "לוח החגים הנוצרי וחג המולד"
תאריך: 14 בדצמבר, 2011

לוח החגים הנוצרי קובע את מהלך השנה עבור כשליש מבני האדם בעולם, ומעצב את התרבות המערבית מזה כאלפיים שנה. בבסיסו מוכתב הלוח על פרטי הביוגרפיה של ישו- המולד, הצליבה, העלייה לשמיים וכו'. אולם מקורותיו של הלוח מורכבים יותר וכוללים את לוח השנה העברי ואת חגי העולם הפגני. השילוב של הביוגרפיה, לוח השנה העברי והחגים הפגניים לתוך מסגרת תיאולוגית נוצרית יצר את הקלנדר הנוצרי הצבעוני והמגוון. במהלך ההרצאה נבדוק מה בין חג השמש לחג המולד, מה בין פסח לפסחא ומה נחוג ב 1 בינואר .

יסכה הרני היא מומחית לנצרות, יועצת לנושאי צליינות נוצרית ומרצה בכירה במשרד התיירות.

אירוע: טיול לירושלים - סוד לידתו של ישו
תאריך: 24 בדצמבר, 2011

בהדרכת ד"ר יוסי פז

אנו שמחים להציע סיור והדרכה ע"י ד"ר יוסי פז, ידוע בכישרונו המוזיקלי וחלילו הבלתי נלאה המלווה את הטיולים בצליליו הרכים...

18:30 יציאה מחיפה, רחבת בנין פורשהיימר (ארגון הסגל האקדמי)
20:00 לטרון – הפסקה קצרה (פגישה עם המדריך)
24:30 עוזבים את ירושלים וחזרה לכוון חיפה

מתחילים בכנסיה האנגליקנית, קהילה משיחית, חצר כנסיית הקבר, נעבור באתרים הנוצריים בהר ציון ונציץ לכנסיית הגואל הגרמנית, נרד דרך הגגות לכיוון ההוספיס האוסטרי. חצי שעה טקס אנגליקני, תצפית לילית עד בית לחם על כנסיית המולד מרמת רחל.

עלות המדריך והאוטובוס: 170 ₪ לאדם (בקבוצה של 30 משתתפים)

אין זמן להפסקות ארוכות ועל כן מומלץ להצטייד בכריכים ושתייה, או לרכוש בדרך ולאכול בהפסקות (לא באוטובוס).

אירוע: איתי אנגל: "קונגו -המלחמה הקטלנית ביותר על פני כדור הארץ"
תאריך: 4 בינואר, 2012

יותר מחמישה וחצי מיליון בני אדם כבר נהרגו במלחמה שבה אונס שיטתי של נשים, חטיפת ילדים והפיכתם ללוחמים הם שיגרת יומיום. איתי אנגל שהוא עד ראייה נדיר לאירועים האלה , שהה שבועות ארוכים ברואנדה ובקונגו ותיעוד אישי שלו ילווה את ההרצאה. ההרצאה פותחת בהקדמה כללית על יבשת אפריקה, הקולוניאליזם שהכריע את עתיד היבשת הזו ושחרור עמי אפריקה לעצמאות. ההרצאה תכלול את קורות הטבח שהתחולל ברואנדה בשנת 1994 ואיך זה הוביל לאחת המלחמות הקשות והארוכות ביותר שידעה האנושות עד כה.

אירוע: סיור בבניין החדש של מוזיאון תל אביב לאמנות
תאריך: 5 בינואר, 2012

אנו שמחים להציע הסעה מחיפה למוזיאון תל אביב לאמנות למפגש עם האוצרים הבכירים בתערוכה בבניין החדש:

ד"ר דורון לוריא, אוצר בכיר לאמנות המאות ה19-16 ורסטורטור ראשי
אלן גינתון, אוצרת בכירה לאמנות ישראלית.

האוצרים ישוחחו עם הקבוצה בתערוכות אותם אצרו:
ד"ר לוריא ירצה בתערוכת היחיד של האמן הגרמני אנסלם קיפר: "שבירת הכלים"
גב' גינתון תשוחח על תערוכת "המוזיאון מציג את עצמו: אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון "

14:15 יציאה מחיפה, רחבת בנין פורשהיימר (ארגון הסגל האקדמי)
19:00 ל- חיפה

עלות האוטובוס, כניסה למוזיאון והדרכה: 125 ₪ לאדם

מומלץ להצטייד בכריכים ושתייה, כדי לחסוך את העמידה בתור בקפיטריית המוזיאון בהפסקה.

אירוע: שופט (בדימוס) שלי טימן - "מה שרואים משם: ע(א)ולם המשפט"
תאריך: 25 בינואר, 2012

הומור ופירורי פיקנטריה, וגם תובנות עגומות, ממרום הדוכן.

שלי טימן שופט בית המשפט המחוזי (בדימוס) שפט 27 שנים, כיהן כראש הרכב פשעים חמורים, הדן במקרים של רצח, עבירות מין, ריגול ועוד. הוא מרצה באקדמיה, פרשן בטלוויזיה וברדיו ובעל טור קבוע באינטרנט.

אירוע: נווה צדק - בין ישן לחדש ואוסף האמנות של בנק דיסקונט
תאריך: 26 בינואר, 2012
מיקום: תל אביב

לחברי וחברות ארגון הסגל האקדמי שלום,

אנו שמחים להציע טיול נוסף החודש:
בין ישן לחדש

נתחיל את הסיור ב נווה צדק בביתו של המייסד שמעון רוקח.
הסיור בבית מפגיש אותנו עם הווי בן 120 שנה.
נמשיך בסיור בנווה צדק ונווה שלום השכונות העבריות הראשונות מחוץ ליפו בהן נוצרו מוקדים חשובים של חיי יצירה ופעילות ציבורית. נתרשם מתנופת הפיתוח והאווירה המייחדת אותן כיום. נעבור אל מתחם תחנת הרכבת היפואית הטומן בחובו סיפור היסטורי מרתק והפך למרכז תרבות פנאי שוקק חיים.
נסיים את הסיור הרגלי במתחם אחוזת בית שהיוותה את הגרעין לעיר העברית הראשונה תל אביב. הסיור כשעתיים וחצי.

המדריכה שולה וידריך, חוקרת תולדות תל אביב, הדליקה משואה בשנת ה61 למדינת ישראל כהוקרה על ספריה ומאמריה בנושא תולדות תל אביב.
לאחר הסיור נבקר ב אוסף האמנות של בנק דיסקונט, במגדל הבנק (משרדי ההנהלה). האוסף החל להיבנות בשלהי שנות ה-60 ע"י משפחת רקנאטי ומכיל למעלה מ- 1700 יצירות מופת באמנות ישראלית הכוללים, ציור, פסול, צילום ווידיאו ארט.
את ההדרכה באוסף תקיים שולמית נוס, הממונה על האוסף.
האוסף היחידי שאינו מאוחסן במחסנים ומוצג

אירוע: מופע: "שבן ושוחט שוברים שגרה"
תאריך: 21 במרץ, 2012

המופע של היוצר, הזמר ונגן הפסנתר שלומי שבן ושל המלחין, המנצח והפסנתרן גיל שוחט, מפגיש בין תחומים שונים במוסיקה, ומראה את הקשרים הרבים בין צורות ביטוי מוסיקאליות שונות. שבן פרץ לתחום מוסיקת הפופ וייצר סגנון ייחודי, וירטואוזי, עשיר ואוטנטי. שוחט נשאר בעולם המוסיקה הקונצרטית, הוא מחבר אופרות סימפוניות וקונצ'רטי, מנהל תזמורות ופסטיבלים בארץ ומחוצה לה ומופיע כפסנתרן סולן. בתוכנית ערב זה יתקיים דיאלוג אומנותי המבוסס על הקשר המוסיקאלי בין היצירות הקלאסיות לבין השירים והעיבודים האישיים של שלומי שבן. בנוסף יחברו שני הפסנתרנים לביצועים ב-4 ידיים.

אירוע: ד"ר אסתרית בלצן - "התקווה"
תאריך: 4 באפריל, 2012

ד"ר אסתרית בלצן, פסנתרנית ידועה ומוזיקאית פורצת דרך, מגישה קונצרט ייחודי המשלב קלאסיקה ומולטי-מדיה, שהפך לסיפור הצלחה עולמי ולמודל לחיקוי.
המופע מציג מסע רב- תחומי בעקבות ההמנון הלאומי: מן התפוצות אל הארץ, מהפולנים לרומנים, מהתפילות לשירי המחאה, משירי- העם לאולם הקונצרטים, ממוצרט, לשופן ולסמטנה ומהרצל עד סאבלימינל.

אירוע: פרופ' ליטבק -"האם הופיע מזה"ת חדש בעקבות האביב הערבי".
תאריך: 2 במאי, 2012

פרופ' מאיר ליטבק, ראש המרכז ללימודים איראניים ומרצה בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב.
הטלטלה העוברת על המזרח התיכון מראשית 2011 פתחה עידן חדש בהיסטוריה של האזור בשורה של תחומים: דמוקרטיזציה, שינוי במאזן הכוח בין החברה האזרחית לבין המדינה, עליית השפעתו של הדור הצעיר, והשפעתה של טכנולוגיה חדשה, רשת האינטרנט, על הפוליטיקה והחברה. אך אין זו התמונה המלאה, ובשורה של מקרים וזירות, נראה כי כוחם של מסגרות ורעיונות מסורתיים לא פג. ההרצאה תנתח את הדיאלקטיקה בין ישן לחדש במזרח התיכון ומשמעותם לגבי ישראל.

אירוע: יאיר גרבוז "חידושים באמנות"
תאריך: 30 במאי, 2012

יאיר גרבוז הוא צייר, סופר ופובליציסט ישראלי. יצירתו, החל משנות השבעים של המאה ה-20 שילבה השפעות של אמנות הפופ האמריקאית עם מאפיינים מקומיים. ציוריו, המזוהים עם סגנון "דלות החומר" בנויים כקולאז ומשלבים סממנים ארס פואטיים עם ביקורת חברתית. על יצירתו זכה בשנת 2004 בפרס א.מ.ת.

אירוע: מופע סיום: "מחווה לסיימון וגרפונקל"
תאריך: 20 ביוני, 2012

בביצוע מוני ארנון ורני משען בליווי 4 נגנים.

בהופעת מחווה לשירי הצמד האמריקני המצליח יבוצעו שירים כמו Mrs. Robinson, The Sound Of Silence‏, Bye Bye Love‏, The Boxer‏, Cecilia‏, שיוגשו בליווי סיפורים משעשעים ובלתי מוכרים שמאחורי השירים.

אירוע: מופע הפתיחה: "מיקיס תיאודורקיס – זורבה היווני"
תאריך: 7 בנובמבר, 2012

תזמורת סימפונט רעננה. מקהלת הקיבוץ הארצי. יובל בן עוזר, מנצח. ירון אנוש קריין.
סילביה קיגל, אלט. שמואל אלבז ותומר כץ, נגני בוזוקי.
הזדמנות נדירה לשמוע את המוסיקה המלהיבה, הצבעונית והחושנית שליוותה את דמותו של אלכסיס זורבה בסרט "זורבה היווני". מוסיקה זו שימשה בסיס ליצירת בלט מצליח.

אירוע: יניב דאור, בהופעה עם אנסמבל נאיה
תאריך: 28 בנובמבר, 2012

מוסיקה מהמקורות היהודיים – לאדינו, פיוטים ותפילות לצד רפרטואר ישראלי, קלאסי קל וגם מוסיקה מוכרת ואהובה ממחזות זמר. יניב ד'אור, שזוכה להערכה בינלאומית, חזר לא מכבר לישראל ויציג כאן מגוון צבעים ואיכויות בקולו המיוחד ואתו ינגנו נגנים ידועי שם בכלים כגון עוד, פרקשן, צ'לו בארוק, תיאורבו/לאוטה, סיטאר ופסנתר.

אירוע: ד"ר גבי זוהר, "הישראליזציה של הכתות המיסטיות"
תאריך: 19 בדצמבר, 2012

ממשבר לאמונה מיסטית - ד"ר גבי זהר, עו"ס קליני, מטפל וחוקר כתות, מחבר הספר העוסק בתופעה, "האושר אין לו סוף" (1992) בהמשך חשיפה מרגשת, לסיפורה האישי של אחת מנשותיו של גואל רצון.

אירוע: גב' סימה שיין, התפתחויות מרכזיות בזירה האזורית
תאריך: 1 בינואר, 2013

ההרצאה תתמקד בנושא האיראני בהקשרו האזורי ובהקשר לתוכנית הגרעין.
הגב' סימה שיין היא ראש אגף איראן וזירה אזורית במשרד ליחסים בינלאומיים ואסטרטגיה ולשעבר ראש חטיבת המחקר במוסד.

אירוע: שחר מרקוס, "האמן כאוביקט אמנותי"
תאריך: 9 בינואר, 2013

אמן וידאו ומיצג. במהלך המפגש יקרין מבחר עבודות וידאו ותיעוד של מיצגים וידבר על האמן וגוף האמן כאובייקט, מהו פרפורמנס וודיאו-פרפורמנס. יתייחס למחוות וציטוטים מתולדות האמנות בעבודותיו ועל הומור באמנות.

אירוע: סיור גלריות וסטודיו ביפו ודרום ת"א
תאריך: 17 בינואר, 2013

אירוע: גיורא איילנד, "כיצד החלטות מתקבלות בישראל"
תאריך: 23 בינואר, 2013

אלוף במיל. איילנד היה ראש אגף המבצעים במטכ"ל, ראש אגף תכנון וראש המועצה לבטחון לאומי.
כ-10 שנים היה מעורב בתהליכי קבלת החלטות ובביצוע נושאים המדיניים - ביטחוניים החשובים ביותר במדינת ישראל.

אירוע: מפגש לגמלאי ארגון הסגל האקדמי
תאריך: 17 בפברואר, 2013

אירוע: פרופ' גד יאיר, "צופן הישראליות"
תאריך: 13 במרץ, 2013

פרופ´ גד יאיר סוציולוג, סופר, מרצה ואיש חינוך. לשעבר ראש המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, כיום מנהל המכון לחקר הטיפוח בחינוך. ספרו האחרון "צופן הישראליות", היה רב מכר, הוא מציב מראה מפתיעה ומשעשעת על העם הישראלי ומציג את עשרת הדברות של הישראליות, כפי שנתפסים בעיני זרים. ההרצאה מלווה בקטעי וידאו מתוך מיטב הסאטירות והתוכניות הקומיות של ישראל: ארץ נהדרת, מצב האומה, החמישיה הקאמרית וכו'

אירוע: יום גשר - הטכניון סגור
תאריך: 24 במרץ, 2013

אירוע: ערב פסח - הטכניון סגור
תאריך: 25 במרץ, 2013

אירוע: חג פסח - הטכניון סגור
תאריך: 26 במרץ, 2013

אירוע: חוה"מ פסח - הטכניון סגור
תאריך: 27 במרץ, 2013

אירוע: חוה"מ פסח - הטכניון סגור
תאריך: 28 במרץ, 2013

אירוע: חוה"מ פסח - הטכניון סגור
תאריך: 31 במרץ, 2013

אירוע: שביעי של פסח - הטכניון סגור
תאריך: 1 באפריל, 2013

אירוע: הנריקה צימרמן, "ישראל סופת החול של המזה"ת"
תאריך: 10 באפריל, 2013

הנריקה צימרמן עיתונאי ללא גבולות, כתב הטלוויזיה הספרדית אנטנה 3 ויוניוויז'ן ארה"ב
של המזה"ת. עושה כתבות לאולפן שישי, משתתף ב"פגוש את העיתונות" וברשתות אחרות בעולם.
דובר 5 שפות. זכה ב- 12 פרסי עיתונות בעולם. מכיר היטב את הסכסוך משני צדי המתרס,
ספרו "קולות ממרכז העולם" פורסם ב 6 שפות.

אירוע: טיול אומנות ונוף בצפון
תאריך: 12 באפריל, 2013

אירוע: יום הזיכרון - סיום עבודה ב-12:30
תאריך: 15 באפריל, 2013

אירוע: יום העצמאות - הטכניון סגור
תאריך: 16 באפריל, 2013

אירוע: רותי דירקטור, "מי מפחד מאמנות עכשווית?"
תאריך: 24 באפריל, 2013

מרצה: רותי דירקטור, אוצרת ראשית, מוזיאון חיפה לאמנות. מפגש עם העולם המרתק, אולי גם זר ומוזר, של האמנות העכשווית. הדגמה מאמנות ישראלית ובינלאומית: מיצב, מיצג, וידאו, רדי מייד ואובייקט אמנותי מסורתי. ההרצאה מיועדת לכל מי שסקרן לגבי ההרפתקה המאתגרת של האמנות הפלסטית בשנים האחרונות.

אירוע: ערב חג שבועות - הטכניון סגור
תאריך: 14 במאי, 2013

אירוע: חג שבועות - הטכניון סגור
תאריך: 15 במאי, 2013

אירוע: יום גשר - הטכניון סגור
תאריך: 16 במאי, 2013

אירוע: פרופ' יסעור, "היגיון ורגש בקבלת החלטות"
תאריך: 29 במאי, 2013

פרופ' יוסי יסעור, בעל תואר דוקטור בתורת ההחלטות של ביה"ס למינהל עסקים באוניברסיטת הרוורד בארה"ב, מרצה לתורת ההחלטות ולמינהל עסקים במרכז האקדמי רופין. פרסם חמישה ספרים העוסקים בקבלת החלטות.

אירוע: אורית וולף, "תשוקה ספרדית"
תאריך: 12 ביוני, 2013

מיצירות אלבניז, דה פאיה, סרסטה, ביזה ועוד. עורכת, מנחה ומבצעת: דר' אורית וולף
אמנים אורחים: הזמרת קארין שיפרין, הכנר ניתאי צורי, רקדנית: תפורסם
אורית וולף אחת הפסנתרניות הבולטות בישראל. ידועה בסדרות הרצאות הקונצרט שהיא עורכת ומגישה ברחבי הארץ. בוגרת אוניברסיטת תל- אביב, האקדמיה המלכותית בלונדון ואוניברסיטת בוסטון. מאחוריה שורת פרסים ארוכה, מסטרקלאסים ברחבי העולם והקלטות בארץ ובחול בעשרות תחנות רדיו.

אירוע: מופע פתיחה - הספיריט של אירלנד, אומנית החלילים חפציבה ולהקתה
תאריך: 30 באוקטובר, 2013

חפציבה זר אביב מביאה את החלילים לקדמת הבמה במוסיקה אירית וסקוטית עליזה, בנעימות קלטיות קסומות השזורות ביצירות ניאו קלאסיות מרגשות ובקטעים מתוך הריברדאנס והלורד אוף דאנס.
ינגנו: חפציבה בחלילים ונגנים נוספים בפסנתר, גיטרה, כינור, גיטרה בס ותופים.
אמנים אורחים: אורלי זר אביב – זמרת פופ אופרה, אורי מילס – חמת חלילים אירי וסקוטי,
יאיר ורדיגר ולהקת טריקוטרה

אירוע: ד"ר גלי מנור, אהוד מנור: ילדותי השנייה
תאריך: 13 בנובמבר, 2013

המרצה לספרות, ד"ר גלי מנור, בתו, של אהוד מנור ומרצה לספרות, תספר על אביה האדם והיוצר, ועל מקומו בהתפתחות הזמר העברי. אהוד מנור, חתן פרס ישראל לזמר עברי, כתב כ-1500 שירים וביניהם "השוטר אזולאי", "ברית עולם", "ללכת שבי אחרייך", "ימי בנימינה", "אחי הצעיר יהודה" ו"אין לי ארץ אחרת." ההרצאה המלווה במצגת מוסיקלית תחשוף חומר אישי נדיר.

אירוע: "עין תחת אצבע" חנוך לוין הרצאה / הצגה
תאריך: 18 בדצמבר, 2013

גברים ונשים בעולמו של חנוך לוין. המופע נערך במתכונת של "הרצגה" (שילוב של הרצאה והצגה) המפגישה את הצופים עם הגברים והנשים בעולמו של חנוך לוין ובוחנת את היחסים ביניהם. ב"הרצגה" משולבים קטעים ממחזותיו של לוין ומערכונים ושירים מפרי עטו המבוצעים בידי השחקנים: בהט קלצ'י ורפי קלמר. בימוי והנחיה: ד"ר עמרי יבין, העוסק זה שנים בחקר הדרמה העברית ובכלל זה במחזותיו של לוין.

אירוע: סיור למוזאיון ישראל בירושלים
תאריך: 27 בדצמבר, 2013

אירוע: פרופ' מריו שניידר, אמריקה הלטינית: בין מהפכה לניו-ליברליזם, אלימות ופוליטיקה
תאריך: 5 במרץ, 2014

פרופ' שניידר, מומחה לפוליטיקה של אמריקה הלטינית מהחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית, ינתח את הקצוות הפוליטיים של הארצות השונות באמריקה הלטינית ויציג חיפוש אחרי מודלים התפתחותיים אפשריים.

אירוע: ד"ר יצחק נוי, התפתחות תורת הביטחון של ישראל
תאריך: 19 במרץ, 2014

ד"ר נוי הינו היסטוריון ואיש "קול ישראל". תחום התמחותו הוא היסטוריה מודרנית. את השכלתו רכש באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת ברנדייס בארה"ב. הוא עורך ב'קול ישראל' את המשדר "שבת עולמי" העוסק בענייני חוץ. נושא ההרצאה יעלה את שאלת הגרעין הישראלי (עפ"י מקורות חוץ). ההרצאה תעסוק בשאלות כמו מי העלה את הרעיון לראשונה והאם הקשר שבין אבטחת קיומה של ישראל לבין קיומו של נשק גרעיני אכן עומד במבחן השנים.

אירוע: נירית נלסון, פירוק פואטי
תאריך: 2 באפריל, 2014

בחינה של מבעים פואטיים ביצירתם של שני אמנים יפניים עכשוויים - האחד מתבטא באמצעות צילום והאחרת באמצעות אנימציה. כל אחד מהם מציג פירוק באופן אחר בבואו להעיד על רגשות, אסתטיקה, מסורת ואמירה על יפן העכשווית.
נירית נלסון, אוצרת, מנהלת תכנית הרזידנסי הבינלאומית JCVA ומרצה לאמנות ולאוצרות בבצלאל ובקתדרה, עבדה תשע שנים במוזיאון ישראל וארבע-עשרה שנים כיועצת לענייני אמנות של הקרן לירושלים.

אירוע: ד"ר דיויד גרייבס, הבלוז, עיון מוסיקלי
תאריך: 30 באפריל, 2014

מרצה בכיר בפילוסופיה ואמנות במכללה האקדמית תל אביב-יפו ומוסיקאי רוק. הרצאתו תתמקד בשאלות כמו: מהו הבלוז האמיתי, מקורו והתפתחותו, מה הם יסודות הבלוז מבחינה הגותית ומוסיקלית? כיצד חדר הבלוז לתרבות המערבית? האם אפשר לעשות בלוז בעברית, ועוד .....

אירוע: דר' אורית וולף, שופן בחושך
תאריך: 28 במאי, 2014

במפגש ינוגנו 24 פרלודים של שופן ויוקרנו 24 סרטונים. (LIVE ON STAGE)
הפקת מקור של ד"ר אורית וולף בשיתוף עם עשרה צלמים מובילים והפסנתרן האורח רון רגב. (צלמים: אלכס ליבק, חיים קמחי, דיה בריברן, מאשה מוקמל, עמרי ליאור, עופר צידון, מרב שטרק, עמוס וייס, מרטינה צינקי ואיתן נדל).

אירוע: טרגדיה" - המשכן לאמנויות הבמה ת"א
תאריך: 20 בספטמבר, 2014
מיקום: המשכן לאמנויות הבמה ת"א, מוצ"ש 20.09 שעה 21:00

אירוע: ד"ר דליה גבריאלי נורי, "שיח המלחמה הישראלי"
תאריך: 12 בנובמבר, 2014
מיקום: אולם בטלר, מוסד נאמן

מאז מלחמת העולם השנייה נטלה ישראל חלק ביותר מלחמות מאשר כמעט כל דמוקרטיה מערבית.
מה מייחד את שיח המלחמה הישראלי? מהם המנגנונים המאפשרים לאזרחי ישראל לשרוד את המצב הזה? ד"ר גבריאלי נורי מתמחה בחקר שיח השלום והמלחמה בארץ ובעולם. ספרה של ד"ר גבריאלי נורי, נקמת הניצחון - התרבות הישראלית בדרך למלחמת יום הכיפורים - ראה אור לאחרונה.
ד"ר דליה גבריאלי נורי חוקרת במכון טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית.

אירוע: ד"ר דליה גבריאלי נורי, "שיח המלחמה הישראלי"
תאריך: 12 בנובמבר, 2014
מיקום: אולם בטלר מוסד נאמן

מאז מלחמת העולם השנייה נטלה ישראל חלק ביותר מלחמות מאשר כמעט כל דמוקרטיה מערבית.
מה מייחד את שיח המלחמה הישראלי? מהם המנגנונים המאפשרים לאזרחי ישראל לשרוד את המצב הזה? ד"ר גבריאלי נורי מתמחה בחקר שיח השלום והמלחמה בארץ ובעולם. ספרה של ד"ר גבריאלי נורי, נקמת הניצחון - התרבות הישראלית בדרך למלחמת יום הכיפורים - ראה אור לאחרונה.
ד"ר דליה גבריאלי נורי חוקרת במכון טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית.

אירוע: אירי ריקין, "למה אנחנו כל כך אומללים?"
תאריך: 26 בנובמבר, 2014
מיקום: אולם צ'רצ'יל

האדם הוא היצור היחיד המנסה להבין את פשר קיומו. הצלחנו אומנם לכפוף את הטבע למרותנו, אך בשאלות הגדולות באמת אנחנו עדיין מחפשים תשובה. בהרצאה דן אירי בשאלות כגון: איך הפכו הדיכאון והחרדה למגפות הקטלניות של העת החדשה (גורם סיכון שלישי למוות אחרי סרטן ומחלות לב)? למה כשהכל מדהים אף אחד לא מרוצה? למה המסיבה הכי טובה תמיד אצל השכן? למה אנו מתאמצים להראות מאושרים? איך נראה אושר? האם החיים שווים את כל המאמץ שהם דורשים, ולמה דווקא כשהיינו אמורים להיות מאושרים מאי פעם, "אנו כלואים בתוך סבלנו מאחורי מנעולים שהם התענוגות שלנו", כפי ששר לנו לאונרד כהן.
אירי ריקין עיתונאי, מבקר ספרות בעיתון 'הארץ' וב'קול ישראל', במאי ומגיש דוקומנטרי, מרצה בנושאי פילוסופיה, תרבות וספרות.

אירוע: סופר קלאסיקו – רמי קלינשטיין VS גיל שוחט, מופע מוסיקלי באולם צ'רצ'יל
תאריך: 10 בדצמבר, 2014
מיקום: אולם צ'רצ'יל

רמי קלינשטיין
אייל קלס – כינור
אנסמבל פוליפוניה
גיל שוחט – מנצח ופסנתרן
המפגש בין שני יוצרים ואמני במה גדולים: רמי קלינשטיין אשר הותיר כבר את רישומו על הזמר הישראלי וגיל שוחט אשר מוביל בבטחה את עולם המוסיקה הקלאסית בארץ – נפגשים על במה אחת ומחברים את שיריו של קלינשטיין לפסנתר הכנף ולאנסמבל כלי הקשת וכן ליצירות מופת קלאסיות.

אירוע: ד"ר מיכל יערי, פניה המשתנות של הממלכה המסתורית
תאריך: 21 בינואר, 2015
מיקום: מוסד נאמן

כיצד ישפיע מאבק הנשים הסעודיות להרחבת זכויותיהן על עתיד הממלכה הסעודית? מה יקרה ביום שבו העולם לא יזדקק יותר לנפט הסעודי? מי באמת שולט בסעודיה: אנשי הדת הקיצוניים או כוחות ליברליים חדשים? שאלות אלו ואחרות יידונו בהרצאה הבוחנת מקרוב את החיים בתוך הממלכה הסעודית. נדון בבעיות המרכזיות המעסיקות כיום את הציבור הסעודי ובאופן שבו המשטר מתמודד עם האתגרים העומדים לפתחו.
ד"ר מיכל יערי, מומחית למדיניות הסעודית, האוני' הפתוחה

אירוע: סיור אמנות לגלריות בת"א ולמוזיאון פ"ת
תאריך: 20 במרץ, 2015

בהדרכת נועה מלמד
אמנית, מורה לאמנות ומדריכת סיורי אמנות ותיקה. משתתפת בתערוכה שבמוזיאון פתח תקוה.

נתחיל את הסיור במוזיאון פתח תקוה לאמנות ב "תערוכה החקלאית" באוצרותה של טלי תמיר. בתערוכה , שנים עשר מיצבים שנעשו במיוחד לתערוכה זו.
המיצבים המוצגים בתערוכה נעים בין ניסיון לנסח אמירה אינטימית-פואטית מתוך זיכרון ביוגראפי וסדר-יום חקלאי, לבין אמירות סוציו-פוליטיות המבקשות לפענח את מנגנוני הכוח שפועלים בזירה החקלאית במרחב הישראלי והישראלי/פלסטיני. השדה, החממה, הפרדס הנטוש, אדמות נדל"ן, חלקות כרמים ועצי זית בשטחים – מתבלטים כאתרים טעונים. המתח הקוסמי בין שמיים וארץ ובין גשמים לבצורת מתבהר מול דמותו המתבגרת של החקלאי ולצדו עובדו/ממשיכו – הפועל התאילנדי.
משם נמשיך לתל אביב למספר גלריות ברחוב גורדון.
נתחיל בגלריה גורדון עם תערוכתו של יאן ראכונגר
גלריה גבעון משה גרשוני.

אירוע: מופע "היי לי אם ואחות" - על האישה, הגבר ומה שביניהם
תאריך: 25 במרץ, 2015
מיקום: מוסד נאמן

שוויון ערך האדם, תיקון חברה והמסע הישראלי מן בהשתתפות: ד"ר מוטי זעירא - מספר ועורך, מיטל טרבלסי - שירה, תומר קלינג - פסנתר.

אירוע: זיו אלכסנדרוני , "האחים כהן מחפשים תשובה"
תאריך: 15 באפריל, 2015
מיקום: מוסד נאמן

צמד האחים היהודים ג'ואל ואיתן כהן (רציחות פשוטות, הקפיצה הגדולה, ביג לובובסקי, יהודי טוב, ארץ קשוחה) יוצרים מאז תחילת שנות השמונים קולנוע פוסט מודרני, חייכני ומלא הברקות, אך מתחת למעטה ההומור והסאטירה מסתתרת תהייה גדולה על מצבו הלא פתור של המין האנושי.
זיו אלכסנדרוני מרצה לקולנוע ובמאי של קולנוע תיעודי.

אירוע: פרופ' פניה עוז-זלצברגר, על "יהודים ומילים"
תאריך: 29 באפריל, 2015
מיקום: מוסד נאמן

״לא אבנים מעניינות אותנו, לא שבטיוּת ולא כרומוזומים. מי שמבקש להתחקות אחר הרצף היהודי, די בכך שיהיה אדם קורא". פניה עוז־זלצברגר תדבר על הספר שכתבה במשותף עם אביה, עמוס עוז. בין השאר, יידונו שאלת שרידותם של היהודים כאומה טקסטואלית, אמת היסטורית ואמת ספרותית, מסעו של הספר מן הלוח העתיק אל הטאבלט החדיש, קסמיה של יהדות חילונית והתועלת שבוויכוחים סביב שולחן המשפחה. פניה עוז-זלצברגר היא מסאית והיסטוריונית, פרופסור בפקולטה למשפטים ובמכון ללימודי גרמניה ואירופה באוניברסיטת חיפה, וראש פורום פוזן למחשבה פוליטית. ״יהודים ומילים״ (2014) הוא המסה השנייה שחיברה, לאחר ״ישראלים, ברלין״ (2001, מהדורה חדשה 2014).

אירוע: אורי לשמן, "רואים את הקולות" בשעה 20:00
תאריך: 20 במאי, 2015
מיקום: מוסד נאמן, אולם בטלר

הרצאה חווייתית המשלבת מוזיקה, מחשבים וקטעי וידאו מרהיבים
כולנו שומעים מוזיקה, אבל האם ישנה אפשרות לראות את הצלילים? מה הקשר בין צלילים לצבעים? מה הקשר בין מוזיקה, מתמטיקה וארכיטקטורה? ומה הקשר בין יצירות של מלחינים כבאך, מוצרט, שוברט וסשה ארגוב למשחקי מחשב?
בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר "ניכנס" פנימה אל תוך כמה מיצירות המופת המוזיקליות הגדולות ביותר. על מהפכת המוזיקה הקלאסית והמודרנית במדיה החדשה וברשתות החברתיות.
נשאל את השאלה הגדולה על המפגש בין האמנויות ובעיקר המוזיקה לבין האינטרנט, נשמע ונראה את הקולות.
ד"ר אורי לשמן: מלחין, מנצח ופסנתרן.

אירוע: ד"ר רונית מרזן, "שוברים שתיקה - בני הדור הצעיר הפלסטיני בין המאבק המזוין למאבק העממי"
תאריך: 27 במאי, 2015

3 חסמים מרכזיים מונעים מהבנים והבנות הפלסטינים להשלים בהצלחה את המעבר מנערות לבגרות ומותירים אותם "דור בהמתנה": החסם התרבותי-החברתי (המשטר הפטריארכלי), החסם הביטחוני (הכיבוש הישראלי) והחסם הלאומי הפוליטי (הפילוג ואי הצלחת הרש"פ וממשלת החמאס להביא לסיום הכיבוש הישראלי). הם נעים ונדים באי שקט בין מרכיבי הזהות המסורתיים (החמולתי, הפלסטיני, הערבי והאסלאמי) ומתחבטים כיצד לתרגם את מרכיב הזהות החדש "להיות בן אדם" לתוכנית מאבק שתשחרר אותם ממעגל השוליות פעם אחת מול אבותיהם במשפחה הגרעינית, פעם שנייה מול ההנהגה הפלסטינית ופעם שלישית מול הכובש הישראלי. התחקות אחר הרשתות החברתיות של בני הדור הצעיר מאפשרת להציץ פנימה אל תוך סדר היום החדש של הצעירים הפלסטינים ולבחון לאן פניהם, האם יבחרו לשבור את הכלים ולשוב לדרך המאבק המזוין או שמא יבחרו בדרך המאבק העממית?
ד"ר רונית מרזן, מרצה בנושאי דת ולאומיות במזרח התיכון
בביה"ס למדע המדינה באוניברסיטת חיפה, ושירתה 32 שנה בקהיליית המודיעין והביטחון

אירוע: אירוע סיום - ערב נוסטלגי משירי סשה ארגוב לציון 100 שנה להולדתו. בהשתתפות משפחת ארגוב
תאריך: 10 ביוני, 2015
מיקום: מוסד נאמן

תחילת המופע בשעה 21:00
איתמר ארגוב (הבן), גבי ארגוב (הכלה), נועה ארגוב (הנכדה) ואייל חביב

אירוע: המופע "טנגו אפשר גם לשיר"
תאריך: 11 בנובמבר, 2015

טנגו, פאדו ובוסה נובה : שירים סוחפים מארגנטינה, ספרד וברזיל
שרה ומספרת: קרן הדר
בלוויית אנסמבל אינסטרומנטלי:
סלעית להב - אקורדיון, חליל
גלעד אפרת - קונטרבס
קלאודיו כהן טריקה - כלי הקשה, גיטרה, סקסופון
גבי ארגוב- ניהול מוסיקלי, עיבודים, ופסנתר

אירוע: אריק איינשטיין משנה את העולם - יואב קוטנר
תאריך: 25 בנובמבר, 2015

איש הרדיו והטלוויזיה, הכותב והמנחה חולק את אהבתו לאריק איינשטיין
במפגש מיוחד עם הלהיטים הגדולים, קליפים נדירים וסיפורים אישיים כולל ראיון בלעדי. להקת הנח"ל, גשר הירקון, החלונות הגבוהים, מהפכת הרוק, ארץ ישראל הישנה והטובה, שמוליק קראוס, שלום חנוך, מיקי גבריאלוב, שם טוב לוי, יוני רכטר, יצחק קלפטר ואחרים.

אירוע: 16/12/2015 "להיות אלכסנדר פן" הצגה לשחקן וצ'לנית בביצוע ירון מוטולה והדס קליינמן
תאריך: 16 בדצמבר, 2015

מפגש מרתק בין צ׳לנית צעירה למשורר אלכסנדר פן, שקם לתחייה מתוך ספרי השירה. דיאלוג בין שירה לנגינה, במהלכו נדרשים השניים להשיל מעליהם מגננות, לעמוד חשופים ולהבין את היחסים בין החיים ליצירה והיכן יש למתוח גבול. ההצגה עלתה לראשונה במאי 2015.

אירוע: אמיר גבירצמן, וירטואוז כלי-נשיפה
תאריך: 7 בדצמבר, 2016

המנגן בלמעלה מעשרים כלים שליקט ואסף בארץ ובעולם: סקסופונים, חמת חלילים סקוטית, חלילית בארוק, חליל צד, דודוק ארמני, שופר, קלרינט, נאי, קאוואל רומני הונגרי, חליל אינדיאני, זורנה, נבל פה וייטנאמי, חליל סיני, קלימבה אפריקנית, פירי קוריאני ועוד ועוד...

אירוע: "מזרח ומערב בתמונה ובצליל", פרופ' אמר' נסים קלדרון.
תאריך: 21 בדצמבר, 2016

קולנוע ומוזיקה בישראל- האם הם נחתכים על פי קוים עדתיים? הרצאה בלווי קטעי קולנוע וקטעי מוזיקה.

אירוע: קונצרט קשת האילתור, לאוניד פטשקה, פסנתרן ומלחין.
תאריך: 4 בינואר, 2017

שלישיית לאוניד פטשקה – סגנונות ג'אז, רוקנרול, בוגי ווגי. הופעת ווירטואוז במוזיקה מגוונת בליווי נגן בס- וולרי ליפץ, תופים- אלכס אקופוב.

אירוע: "המלבוש" מאת ש"י עגנון.
תאריך: 25 בינואר, 2017

עיבוד חדש ליצירה המרתקת, האירונית והאלגורית של הסופר זוכה פרס הנובל ש"י עגנון, מגדולי היוצרים של הספרות העברית בעת החדשה.

אירוע: כמו להיות ירדן
תאריך: 22 במרץ, 2017

מיטב שיריה של היוצרת, כלת פרס ישראל, נעמי שמר

אירוע: ג'אז וקלאסי - חוצים גבולות, רז יצחקי
תאריך: 19 באפריל, 2017

במפגש נסקור את יצירתם של אמנים דוגמת ג'אק לוייסיה, מוריס ראוול וג'ורג' ואיירה גרשווין – יוצרים ששילבו בין העולמות ויצרו עושר מוזיקלי שופע מלהיב ומפתיע.

אירוע: "ישראל בת שישים פלוס", אורן נהרי
תאריך: 3 במאי, 2017

איפה היינו ומה עשינו, ההחלטות והאירועים שעיצבו את המדינה, בליווי מצגת.

אירוע: הפסנתרנית והמוסיקולוגית ד"ר אסתרית בלצן מגישה : ירושלים של זהב.
תאריך: 24 במאי, 2017

תוכנית חגיגית במלאת 50 שנה לאיחוד ירושלים. שירי ירושלים של כל הזמנים, מימי הביניים ועד היום, ממונטוורדי ועד וורדי , מפיוטי עדות ועד לשירים ישראלים עכשוויים.
עם זמר הטנור גיא מאנהיים, ומבחר קטעי וידאו וארכיון נדירים

אירוע: אירוע סיום, רוני סומק בשילוב שירה ונגינה
תאריך: 7 ביוני, 2017

רוני סומק - הנחיה ,הקראה
עדן הולן - שירה וכלי הקשה מיוחדים, ניב קאופמן פסנתרן מלחין ומעבד, נגן קונטרבס, נגן כינור/כלי נשיפה מעץ

אירוע: "על טעם ועל ריח", תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים.
תאריך: 15 בנובמבר, 2017
מיקום: אולם צ'רצ'יל

שמחת החיים, המסיבות, האירועים הדתיים והחילוניים ועוד שילבו משחר ההיסטוריה האנושית בין מוסיקה, משקה חריף ויין. גידולי היין מוזכרים בתנ"ך ובכל התרבויות העתיקות. המשקאות החריפים יותר, ובעיקר הקוקטיילים, הם המצאה חדשה יותר.

אירוע: "עולמם הסודי של האקרים", ד"ר יניב לויתן
תאריך: 29 בנובמבר, 2017

כיצד מצליחים האקרים לחדור לכל מקום, למרות ההגנות? עבור רובנו, סייבר זו מילה מתחום המדע הבדיוני, אבל בעצם, כל מי שאוחז טלפון חכם, משתמש במייל או רשתות חברתיות, חשוף מאוד לאתגרי הסייבר.

אירוע: "פזמון לקרואסון – והמבין.... לוין", מופע משירי חנוך לוין. עריכה וביצוע רועי הורוביץ.
תאריך: 27 בדצמבר, 2017

חנוך לוין, גדול המחזאים הישראליים והפורה שבהם, היה גם (ואולי בראש וראשונה), משורר.

אירוע: "מוסיקה על קצות האצבעות, צ'ייקובסקי - מפצח האגוזים"
תאריך: 10 בינואר, 2018

רועי עלוני, פסנתרן ומרצה למוסיקה קלאסית.

אירוע: "דמיאן הירסט - הילד הרע (של עולם האמנות)" - איה בן רון
תאריך: 24 בינואר, 2018

אמן, סוחר, יוצר ומכתיב שפה אשר הכניס מילים כמו מיתוג ויחסי ציבור לשפת האמנות, נמצא בראש הפירמידה והגלריות ובתי המכירות תחתיו. התמקדות בהשפעתו על שדה האמנות, בעבודותיו, בשימושו במרצ׳נדייז כאמצעי להגיע לקהל הרחב ובשיתופי הפעולה שלו עם יוצרים מתחומים אחרים.

אירוע: "אמנית החול והטנור", אילנה יהב אמנית החול הבינלאומית ויותם כהן זמר הטנור הישראלי
תאריך: 21 במרץ, 2018

במופע המשלב דרך סיפור חיים מרגש את אמנותם של השניים. יותם, בעוצמתו הרגשית ויכולת ההגשה הכובשת.

אירוע: "ציידי העטים" - יותם יעקבסון
תאריך: 25 באפריל, 2018

אי שם בקרב המיעוט הקזאחי החי למרגלות הרי האלטאי שבמערב מונגוליה משתמרת מסורת עתיקת יומין של ציד בעזרת עיטים זהובים.

אירוע: "המאמות הגדולות BIG MAMMAS"
תאריך: 9 במאי, 2018

מרסדס סוסה, סזריה אבורה, בילי הולידיי, נינה סימון ואלה פיצג'רלד
הנשים הגדולות במוסיקה של המאה העשרים.

אירוע: "הקסם המסתורי של מלאכת הכתיבה". צרויה שלו
תאריך: 6 ביוני, 2018

הסופרת תספר בהרצאתה על הולדתו של ספר, מראשיתו ועד צאתו לאור, על המציאות והדמיון, על הדרמות ההפתעות והאכזבות של מלאכת הכתיבה.

אירוע: "מחול האש Fire dance"
תאריך: 20 ביוני, 2018

אמן -הפסנתר והמלחין אסף פייר Asaf Fire במפגש שיחה ונגינה על רזי הקסם של המוסיקה הספרדית הקלאסית לפסנתר.